29 kwietnia 2012

MISJONERZY - wyniki konkursu

Konkurs MISJONERZY dobiegł końca. Gratulujemy wszystkim, którzy wzięli w nim udział i wytrwali tyle tygodni. Zwykle przy tego typu zabawach zwycięzca może być tylko jeden. My jednak wśród wszystkich biorących udział, którzy poprawnie odpowiedzieli na wszystkie pytania (a było ich niemało) rozlosowaliśmy pierwszą nagrodę, jak również wyróżnienie. Oto wyniki losowania:

I nagroda: INEZ KOZIARSKA
Wyróżnienie: ALEKSANDRA PAWŁOWSKA

Nagrody i dyplomy zostaną wręczone na najbliższej Szkole Animatorów.



Zwyciężczyniom serdecznie gratulujemy!

25 kwietnia 2012

Świat buddyzmu przedstawiany jest na ogół niczym oaza spokoju, wolności i swobód obywatelskich, a sam buddyzm prezentuje się najczęściej jako religia pokoju. Każda próba obalenia tego mitu spotyka się z wielkim oporem. Jak odległy od prawdy jest ten promowany w świecie Zachodu stereotyp, przekonać się możemy choćby na przykładzie sytuacji chrześcijan w Birmie, na Sri Lance, czy też w Królestwie Smoka - Bhutanie. Czytaj więcej

18 kwietnia 2012

Już jutro spotkanie Diakonii Misyjnej inaugurujące akcję MEJD IN CZAJNA 2!

Witajcie!

W niedzielę 20 maja chcemy w centrum naszego miasta zorganizować happening - MEJD IN CZAJNA 2, zaś w czwartek 24 maja poprowadzić modlitwę za Kościół w Chinach. W zeszłym roku zaangażowało się w tą sprawę naprawdę wiele osób, mamy nadzieję, że w tym roku uda nam się jeszcze mocniej podjąć to dzieło.

W związku z tym szukamy osób, które chciałyby się zaangażować w to wydarzenie, oczywiście nie musi to od razu oznaczać wstąpienia w szeregi diakonii misyjnej - choć i do tego zachęcamy :-).

Jeśli czujesz, że chcesz i możesz w jakiś sposób się w to dzieło zaangażować, albo znasz kogoś z Twojej wspólnoty, animatora bądź uczestnika, kto czuje potrzebę posługi czy działania na rzecz misji, to zapraszamy na spotkanie inaugurujące całą akcję MEJD IN CZAJNA 2. Odbędzie się ono w najbliższy czwartek 19 IV, w salce Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży przy ul. Skorupki 13, po Mszy w katedrze o 17. Potrzebna jest każda para rąk, może ktoś będzie mógł przyjść tylko w jeden z tych dni, też super. Gwarantujemy świetną zabawę i udział w Bożym dziele :-)

Mamy nadzieję do zobaczenia.
Diecezjalna Diakonia Misyjna :-)

14 kwietnia 2012

MISJONERZY - cz. VI

Konkurs misyjny dobiega powoli do końca. Przed nami ostatnie pytania, tym razem w liczbie 3:

1) Ilu Chińczyków przeżyło w Polsce wszystkie 3 stopnie rekolekcji oazowych? Podaj ich imiona.

2) Na czym polegała zeszłoroczna akcja MEJD IN CZAJNA, organizowana przez diakonię misyjną?

3) Kiedy Kościół na całym świecie obchodzi Dzień Modlitw za Kościół w Chinach, ogłoszony przez papieża Benedykta XVI?

Na odpowiedzi czekamy do końca tygodnia, a więc do soboty wieczór!
Adres: misyjna.lodz@gmail.com

W następną niedzielę wyłonienie zwycięzców konkursu!
Powodzenia!

MEJD IN CZAJNA - kolejna odsłona zbliża się wielkimi krokami!

W ubiegłym roku nasza diakonia zaangażowała się w niezwykłe przedsięwzięcie, jakim było MEJD IN CZAJNA.

Relację z tych niesamowitych wydarzeń możesz przeczytać tutaj.

W tym roku znów chcemy wesprzeć naszych braci i siostry z Kościoła Chińskiego, dlatego ogłaszamy wielkie przygotowania do akcji
MEJD IN CZAJNA 2!


Jeśli chcesz w konkretny sposób włączyć się w to ważne dzieło zapraszamy w czawartek 19 kwietnia na spotkanie organizacyjne.
Gdzie? Wydział Duszpasterstwa młodzieży, ul. Skorupki 13
O której? Ok. 17.30, po Mszy św. w katedrze.


Skąd wzięli się Chińczycy na Oazie?















Chińczycy po raz pierwszy przyjechali na rekolekcje oazowe w 2009 roku na zaproszenie ks. Antoniego Koszorza odpowiadającego w episkopacie za kontakty z Chinami. Spotkanie z oazą było tak ważnym doświadczeniem dla nich, że nie chcieli zatrzymać go tylko dla siebie i dlatego w 2010 roku zaprosili następnych studentów z diecezji Handan na I stopień rekolekcji oazowych (odbyły się w Krościenku, a prowadzone były w języku angielskim), a sami wzięli udział w kolejnym stopniu.

W zeszłym roku ks. Zhu, Emma i Ruth wzięli udział w ONŻ III stopnia w Krakowie , ale również po raz pierwszy rekolekcje oazowe pierwszego stopnia odbyły się w Chinach! Dodatkowo w oazie dla studentów i dorosłych w Krościenku wzięło udział pięcioro chińczyków: jeden ksiądz oraz cztery siostry zakonne!

Kilkoro z nich przystąpiło nawet do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, której deklaracja została przetłumaczona na język chiński!



Oto kilka świadectw z oazowych rekolekcji:

„Skorzystałam wiele z rekolekcji. Był to drugi stopień rekolekcji Światło-Życie. (…) Wiele jaśniej poznałam zbawienie dokonane przez Jezusa Chrystusa. (…) Również ja jestem jedną z tych wybranych przez Chrystusa. W tych rekolekcjach rozważałam oraz doświadczyłam, jak Bóg również mnie osobiście wyprowadził z mojej własnej pustyni. (…)
Dziękuję wam za wszelką pomoc oraz zaproszenie nas. Dzięki również Bogu za wszystko, za Jego nieskończoną miłość okazaną nam poprzez wielu ludzi, których na tej drodze naszego życia poznaliśmy. Módlmy się nawzajem za siebie i dzielmy się miłością.”
Ruth/ Liu Jingtao




„Drugi raz jestem w Polsce. Ponownie też doświadczyłem entuzjazmu polskich katolików. Bardzo serdecznie nas znowu przyjęli. Ponownie mogłem poznać jak bardzo są oni pobożni. W czasie podróży, czy to samochodem, czy autobusem mają zwyczaj się modlić. Żyją swoją wiarą i w różnych sytuacjach życiowych dają temu świadectwo. (…)
W czasie rekolekcji Bóg również do mnie skierował przesłanie: “Nie bój się, jestem z tobą”. To pokrzepiło mnie w moim powołaniu oraz aktualnej sytuacji mojej diecezji. Dzięki liturgii wielkanocnej przeżyłem nowe przejście w moim życiu. Bardziej uwierzyłem w Boga. W tym roku podpisałem Krucjatę Wyzwolenia Człowieka i stałem się członkiem tego Ruchu. Wiem, że będzie to dla mnie wielkim wyzwaniem. Ale ufam, że dzięki Bożej pomocy mogę tego dopełnić i mogę się przez to przyczynić do skutecznej promocji wyzwolenia człowieka również w naszym Kościele w Chinach.”
Ksiądz Jan Zhu

"Nazywam się Katarzyna Wu. Pochodzę z Chin, ze Zgromadzenia Sióstr Ducha Świętego Pocieszyciela. Teraz studiuję teologię w Krakowie. Dwa lata temu usłyszałam o oazie, ale wtedy nie wiedziałam, co to za spotkanie. Na tę oazę przylatywały nawet trzy osoby z Chin i przez trzy lata uczestniczyły w kolejnych oazach. Ja uczestniczyłam w oazie dopiero w tym roku. Dużo doświadczyłam.

Po pierwsze, bardzo mi się podobają spotkania w grupach, gdzie możemy rozmawiać o Jezusie i o tym, jak żyjemy Słowem Bożym. Po drugie, codziennie bardzo przeżywałam adorację i to, że mogłam w kaplicy, wspólnie lub indywidualnie, modlić się.

Te rekolekcje dużo mnie nauczyły. Przed przyjazdem do Polski, około dziesięć lat pomagałam w kilku parafiach. Prowadziłam spotkania z dziećmi, młodzieżą i osobami starszymi. Widziałam, że wielu ludzi poszukuje nowego sposobu na rekolekcje. W naszych tradycyjnych rekolekcjach jedna osoba mówiła, wszyscy pozostali ludzie słuchali. Mimo, iż wiem, że ludzie ci chcieli aktywnie uczestniczyć, nie znalazłam wtedy i nie doświadczyłam sposobu jak można im pomóc. W Chinach nie mamy też odpowiednich materiałów, zwłaszcza o Biblii. Ta oaza jest wielką pomocą nie tylko dla mnie. Chciałabym zawieźć rekolekcje oazowe do Chin, by Kościół w Chinach je poznał i by w ten sposób pomagać ludziom w życiu z Panem Bogiem".
s. Katarzyna Wu

O zeszłorocznej akcji Mejd in Czajna możesz również przeczytać tutaj

Przemek

8 kwietnia 2012

MISJONERZY cz. V - Duchowość misyjna

Jezus Chrystus zmartwychwstał i ofiaruje nam się codziennie w Eucharystii ukryty w kawałku chleba. Adoracja Najświętszego Sakramentu jest również źródłem mocy i siły dla misjonarzy, głoszących Chrystusa zmartwychwstałego na całym świecie tym, którzy Go nie znają. Oto pytania do V. etapu "Misjonerów":

1. Autorka tekstu pt. "Duchowość misyjna" odnosi się do jednej z encyklik Jana Pawła II, traktującej o misjach. W poniższym artykule dwa razy można odnaleźć odnośnik odsyłający do tejże encykliki. Podaj jej tytuł, a także rok i miejsce jej napisania.
2. W jaki sposób misjonarz jednoczy się z Jezusem, by czerpać siły do głoszenia Go innym? Gdzie (tj. kiedy) dokonuje się to zjednoczenie (I.) i jakie jeszcze inne formy (podaj przynajmniej trzy z nich) modlitwy powinien praktykować święty misjonarz (III.)?

DUCHOWOŚĆ MISYJNA

I. Jak rwący potok

Działalność misyjna wymaga specyficznej duchowości, co odnosi się w szczególny sposób do tych, których Bóg powołał, aby byli misjonarzami, pisał bł. Jan Paweł II (por. RMis 87). Duchowość ta ma swoje źródło w wewnętrznym życiu Trójcy Świętej i jak rwący potok porywa ludzi do całkowitego oddania się służbie Bożemu Królestwu na wzór Jezusa. W Trójjedynym Bogu, który jest niewyczerpanym źródłem miłości, bierze swój początek miłość apostolska misjonarzy, która promieniuje radością, pokorą, współczuciem i uległością Duchowi Świętemu.

To Duch Święty kształtuje wewnętrznie misjonarzy, upodabniając ich do Chrystusa. Mogą bowiem na tyle dawać o Nim świadectwo, na ile odzwierciedlają Jego obraz w sobie. Dokonuje się to poprzez wewnętrzne zjednoczenie z Jezusem, który przyjął postać sługi, upodabniając się do ludzi i stał się posłuszny Ojcu aż do śmierci krzyżowej. Najgłębiej to zjednoczenie z Jezusem dokonuje się w Eucharystii, która jest unicestwieniem Go aż do odrobiny materii. Stając się Hostią, Jezus zechciał stawać się jedno z każdym, kto Go przyjmuje, stawać się Jego ciałem i przez Niego promieniować oraz działać. Od misjonarza wymaga się podobnej postawy całkowitego ogołocenia i otwarcia na eucharystyczną obecność Jezusa, by stawał się bratem tych, do których został posłany. Praktycznie zaś wyraża się to w wielkiej gorliwości w zdobywaniu "dusz" dla Boga.

II. W nurcie darów

Misjonarze potrzebują darów Ducha Świętego, a szczególnie daru męstwa do odważnego głoszenia Ewangelii i umiejętności rozeznawania na trudnych misyjnych drogach. Misjonarz głoszący, że każdy jest przez Boga kochany i odkupiony przez Chrystusa, uruchamia przeciwko sobie moce zła. Dlatego potrzebuje wsparcia całego Kościoła. Kościół zaś coraz bardziej powinien stawać się jego domem, do którego przyprowadzi tych, po których został posłany.

III. Pociągający człowiek błogosławieństw

Powszechne powołanie do świętości jest ściśle związane z powszechnym powołaniem do działalności misyjnej (por. LG 1). Dlatego włączenie się w nurt duchowości misyjnej sprzyja świętości życia. Rozwój zaś misji "ad gentes" wymaga świętych misjonarzy. Tylko misjonarz, który oddaje się kontemplacji, może głosić Chrystusa w sposób wiarygodny. Skuteczne zaś rozwiązywanie napotykanych problemów dokonuje się w świetle słowa Bożego i osobistej oraz wspólnotowej modlitwy. Bł. Jan Paweł II pisał, że przyszłość misji w dużej mierze zależy od kontemplacji (por. RMis 91). Misjonarz, który jest świadkiem żywego doświadczenia Boga, staje się pociągającym człowiekiem błogosławieństw. Staje się ubogi, łagodny, gotowy na przyjęcie cierpień i prześladowań, pragnie sprawiedliwości i jest narzędziem pokoju oraz Bożego miłosierdzia. Żyjąc błogosławieństwami, czyni widocznym Królestwo Boże, które już nadeszło. Jego radość płynąca z wiary jest znakiem, że odnalazł prawdziwą nadzieję, którą przekazuje innym.

Owocami życia duchowością misyjną są niezliczone rzesze świętych i błogosławionych misjonarzy oraz promotorów współpracy misyjnej. Stanowią oni wielki Kościół triumfujący w niebie i zachęcają nas, byśmy poszli w ich ślady.

S. Anna Siudak FMM

"Młodzi misjom" styczeń luty 2012 (dodatek do dwumiesięcznika "Misje dzisiaj. Papieskie Intencje Misyjne", styczeń/luty 2012).

Odpowiedzi tradycyjnie przysyłajcie na nasz adres e-mail misyjna.lodz@gmail.com. Czekamy na nie do następnej soboty włącznie (tj. do 14. kwietnia). A już niedługo garść dodatkowych informacji o naszym konkursie. Powodzenia!

1 kwietnia 2012

MISJONERZY cz. IV

Weszliśmy w okres Wielkiego Tygodnia, gdy wspominamy wydarzenia z ostatnich dni Chrystusa. Będziemy w tym czasie rozważać tajemnice Jego męki i śmierci, ale również zmartwychwstania, dlatego tym razem pytania dotyczą bolesnego tematu - prześladowania chrześcijan:

1) Wymień 5 krajów, w których mają miejsce najcięższe i najkrwawsze prześladowania chrześcijan.

2) Podaj 5 źródeł prześladowań w obecnym świecie.

Odpowiedzi, które znajdziecie na naszym blogu, wysyłajcie na nasz adres e-mail:
misyjna.lodz@gmail.com

Czekamy do Wielkiej Soboty włącznie.
Powodzenia!

"Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie..."

"Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie" (Mt 5,10)


Z pewnością słyszałeś o męczennikach z pierwszych wieków chrześcijaństwa, zwłaszcza o prześladowaniach chrześcijan za czasów Nerona, rozszarpywaniu ich przez lwy, paleniu jako żywe pochodnie, krzyżowaniu. Może pamiętasz te sceny z Quo Vadis Henryka Sienkiewicza, albo z filmu Jerzego Kawalerowicza. A czy jesteś w stanie sobie wyobrazić, że nie są to obrazy z przeszłości, ale wydarzenia, które rozgrywają się dziś, a nawet w tej godzinie? Oczywiście nie ma już lwów i egzekucji na arenach, są za to karabiny i bomby w świątyniach. Co 3 minuty na świecie ginie chrześcijanin, także w chwili, kiedy czytasz ten tekst. Na całym świecie 100 mln wyznawców Jezusa Chrystusa pada ofiarą różnorakich prześladowań. W samym XX wieku zginęło więcej chrześcijan, niż przez wszystkie poprzednie stulecia razem wzięte!

WCZORAJ

DZIŚ


W wielu miejscach świata prześladowania, choć nie są krwawe, to jednak przybierają inną formę: chrześcijanie trafiają do obozów koncentracyjnych lub więzień, gdzie są torturowani lub zmuszani do niewolniczej pracy, dzieci są porywane i zmuszane do przejścia na islam, albo nie mogą dostać się do szkół lub mają ograniczone szanse zdobycia wykształcenia, w obawie o swoje życie chrześcijanie muszą uchodzić z rodzinnych stron, z powodu swojej wiary tracą miejsca pracy, często zabrania się im budowania kościołów, a nawet spotykania się w prywatnych domach i noszenia symboli religijnych. Form prześladowań lub dyskryminacji jest zdecydowanie więcej.
Wyobraź sobie, że w 70 krajach świata Twoi rówieśnicy stają się ofiarami zabójstw, gwałtu, podpalenia, porwania, dyskryminacji, przemocy lub niesprawiedliwości…tylko dlatego, że tak jak Ty wierzą, że Jezus Chrystus jest ich Panem i Zbawicielem.




Organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie wyróżnia pięć źródeł krwawych prześladowań:

1) Islam wojujący.
2) Radykalny hinduizm.
3) Radykalny buddyzm.
4) Komunistyczne reżimy totalitarne.
5) Reżimy autorytarne.

Przykłady radykalnego islamu: Arabia Saudyjska, Afganistan, Algieria, Bahrajn, Bangladesz, Egipt, Etiopia, Indonezja, Irak, Iran, Jemen, Liban, Malediwy, Malezja, Maroko, Nigeria, Pakistan, Somalia, Sudan, Turcja, Ziemia Święta (Autonomia Palestyńska, Izrael).

Przykłady radykalnego buddyzmu: Bhutan.

Przykłady radykalnego hinduizmu: Indie, Nepal.

Przykłady reżimów totalitarnych: Chiny, Erytrea, Korea Północna, Kuba, Wietnam, Laos.

Przykłady dyktatur: Białoruś, Boliwia, Myanmar, Tadżykistan, Uzbekistan, Wenezuela, Zimbabwe.
Czy zastanawiałeś się kiedyś jak wielka musi być wiara człowieka, który nie jest w stanie wyprzeć się Jezusa, mimo iż wie, że za chwilę zginie brutalnie zamordowany?

Temat jest drastyczny, ale nie możemy milczeć. Nie możemy pozostawać bezradni.



Nie zwlekaj. Pomódl się w tej konkretnej chwili za Twoich braci i siostry w wierze, którzy padają w tak wielu częściach świata prześladowaniom i dyskryminacji. Proś o wiarę i odwagę dla nich i nawrócenie dla prześladowców.http://www.blogger.com/img/blank.gif
http://www.blogger.com/img/blank.gif
Więcej na temat prześladowań chrześcijan i form pomocy Kościołowi Prześladowanemu przeczytasz na stronach organizacji OPEN DOORS oraz KIRCHE IN NOT

Przemek