8 kwietnia 2012

MISJONERZY cz. V - Duchowość misyjna

Jezus Chrystus zmartwychwstał i ofiaruje nam się codziennie w Eucharystii ukryty w kawałku chleba. Adoracja Najświętszego Sakramentu jest również źródłem mocy i siły dla misjonarzy, głoszących Chrystusa zmartwychwstałego na całym świecie tym, którzy Go nie znają. Oto pytania do V. etapu "Misjonerów":

1. Autorka tekstu pt. "Duchowość misyjna" odnosi się do jednej z encyklik Jana Pawła II, traktującej o misjach. W poniższym artykule dwa razy można odnaleźć odnośnik odsyłający do tejże encykliki. Podaj jej tytuł, a także rok i miejsce jej napisania.
2. W jaki sposób misjonarz jednoczy się z Jezusem, by czerpać siły do głoszenia Go innym? Gdzie (tj. kiedy) dokonuje się to zjednoczenie (I.) i jakie jeszcze inne formy (podaj przynajmniej trzy z nich) modlitwy powinien praktykować święty misjonarz (III.)?

DUCHOWOŚĆ MISYJNA

I. Jak rwący potok

Działalność misyjna wymaga specyficznej duchowości, co odnosi się w szczególny sposób do tych, których Bóg powołał, aby byli misjonarzami, pisał bł. Jan Paweł II (por. RMis 87). Duchowość ta ma swoje źródło w wewnętrznym życiu Trójcy Świętej i jak rwący potok porywa ludzi do całkowitego oddania się służbie Bożemu Królestwu na wzór Jezusa. W Trójjedynym Bogu, który jest niewyczerpanym źródłem miłości, bierze swój początek miłość apostolska misjonarzy, która promieniuje radością, pokorą, współczuciem i uległością Duchowi Świętemu.

To Duch Święty kształtuje wewnętrznie misjonarzy, upodabniając ich do Chrystusa. Mogą bowiem na tyle dawać o Nim świadectwo, na ile odzwierciedlają Jego obraz w sobie. Dokonuje się to poprzez wewnętrzne zjednoczenie z Jezusem, który przyjął postać sługi, upodabniając się do ludzi i stał się posłuszny Ojcu aż do śmierci krzyżowej. Najgłębiej to zjednoczenie z Jezusem dokonuje się w Eucharystii, która jest unicestwieniem Go aż do odrobiny materii. Stając się Hostią, Jezus zechciał stawać się jedno z każdym, kto Go przyjmuje, stawać się Jego ciałem i przez Niego promieniować oraz działać. Od misjonarza wymaga się podobnej postawy całkowitego ogołocenia i otwarcia na eucharystyczną obecność Jezusa, by stawał się bratem tych, do których został posłany. Praktycznie zaś wyraża się to w wielkiej gorliwości w zdobywaniu "dusz" dla Boga.

II. W nurcie darów

Misjonarze potrzebują darów Ducha Świętego, a szczególnie daru męstwa do odważnego głoszenia Ewangelii i umiejętności rozeznawania na trudnych misyjnych drogach. Misjonarz głoszący, że każdy jest przez Boga kochany i odkupiony przez Chrystusa, uruchamia przeciwko sobie moce zła. Dlatego potrzebuje wsparcia całego Kościoła. Kościół zaś coraz bardziej powinien stawać się jego domem, do którego przyprowadzi tych, po których został posłany.

III. Pociągający człowiek błogosławieństw

Powszechne powołanie do świętości jest ściśle związane z powszechnym powołaniem do działalności misyjnej (por. LG 1). Dlatego włączenie się w nurt duchowości misyjnej sprzyja świętości życia. Rozwój zaś misji "ad gentes" wymaga świętych misjonarzy. Tylko misjonarz, który oddaje się kontemplacji, może głosić Chrystusa w sposób wiarygodny. Skuteczne zaś rozwiązywanie napotykanych problemów dokonuje się w świetle słowa Bożego i osobistej oraz wspólnotowej modlitwy. Bł. Jan Paweł II pisał, że przyszłość misji w dużej mierze zależy od kontemplacji (por. RMis 91). Misjonarz, który jest świadkiem żywego doświadczenia Boga, staje się pociągającym człowiekiem błogosławieństw. Staje się ubogi, łagodny, gotowy na przyjęcie cierpień i prześladowań, pragnie sprawiedliwości i jest narzędziem pokoju oraz Bożego miłosierdzia. Żyjąc błogosławieństwami, czyni widocznym Królestwo Boże, które już nadeszło. Jego radość płynąca z wiary jest znakiem, że odnalazł prawdziwą nadzieję, którą przekazuje innym.

Owocami życia duchowością misyjną są niezliczone rzesze świętych i błogosławionych misjonarzy oraz promotorów współpracy misyjnej. Stanowią oni wielki Kościół triumfujący w niebie i zachęcają nas, byśmy poszli w ich ślady.

S. Anna Siudak FMM

"Młodzi misjom" styczeń luty 2012 (dodatek do dwumiesięcznika "Misje dzisiaj. Papieskie Intencje Misyjne", styczeń/luty 2012).

Odpowiedzi tradycyjnie przysyłajcie na nasz adres e-mail misyjna.lodz@gmail.com. Czekamy na nie do następnej soboty włącznie (tj. do 14. kwietnia). A już niedługo garść dodatkowych informacji o naszym konkursie. Powodzenia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz