25 marca 2012

Misjonerzy cz. III - Adopcja na odległość

Rozpoczynamy już III. etap naszego konkursu "Misjonerzy"! Dziękujemy za nadsyłane w poprzednich etapach odpowiedzi i czekamy na jeszcze większy entuzjazm z Waszej strony. Nagrody czekają, a przypominamy, że punkty będą sumowane z każdego etapu, więc kto wysyła odpowiedzi regularnie, ten ma większe szanse na wygraną! Czekamy na każdą i każdego z Was :)

A oto pytania do III. etapu "Misjonerów":
1. Jakie są główne cele Adopcji na Odległość (wymień przynajmniej cztery z nich).
2. Czy SOM (Salezjański Ośrodek Misyjny) prowadzi Adopcję indywidualną? Co trzeba zrobić, aby po upłynięciu 1 roku kalendarzowego przedłużyć swoje uczestnictwo w tym programie?

ADOPCJA NA ODLEGŁOŚĆ

Co to jest Adopcja na odległość? Na co są przeznaczane wpłacane środki?

Wypełniając deklarację uczestnictwa przystępujecie Państwo do programu grupowej Adopcji na odległość, który wspiera wszystkie dzieci i młodzież z jednej placówki misyjnej. Celem programu jest pomoc w edukacji. Placówki prowadzące domy dla podopiecznych (sierocińce, internaty, itp.) zapewniają im często dach nad głową, wyżywienie, pomoc medyczną. Jeśli wspierane dzieci mieszkają w domach rodzinnych i chodzą do szkół rządowych, opłaca się im przede wszystkim czesne i dostarcza przybory szkolne. Np. w Mafindze (Tanzania) dzieci raz na kwartał przychodzą do misji, otrzymują ekwipunek szkolny i środki higieny osobistej na kolejne 3 miesiące. Zdarza się, że nawet małe dzieci idą kilka kilometrów do szkoły bez śniadania. Ciepły posiłek jest jedynym w ciągu dnia i nie tylko napełnia żołądek, ale pomaga skupić się na lekcjach i przyswoić je sobie. Tam, gdzie to możliwe, posiłki przygotowane na misji dostarczane są do szkoły i rozdzielane podczas długiej przerwy.

Ile podopiecznych mają placówki? W jakim są wieku?

Różny jest wiek i ilość uczestniczących w programie w poszczególnych placówkach obecnie w programie uczestniczą 52 misje w 19 krajach świata). Wspiera się przedszkolaków, uczniów szkoły podstawowej, średniej, zawodowej, technicznej, a nawet studentów. I tak np. w Gatczynie Rosja) wspieramy dwie wielodzietne rodziny, które są pod opieką parafii, w Bafii (Kamerun) salezjańską szkołę podstawową na ok. 1400 uczniów, w Aleksandrii (Egipt) 160 najuboższych uczniów salezjańskiego centrum edukacyjnego. Do oratoriów na terenie misji Bosconia (Peru) przychodzi kilka tysięcy dzieci i młodzieży.

Co należy zrobić, by przystąpić do programu? Jak przedłużyć zobowiązanie?

Trzeba wypełnić deklarację uczestnictwa np. ze strony internetowej www.misje.salezjanie.pl >działalność>Adopcja na odległość) i odesłać ją do SOM. W odpowiedzi, w okresie ok. 1 miesiąca, osoba otrzymuje numer indywidualny należy dopisywać go przy wpłatach i w korespondencji z SOM), pismo rozpoczynające udział w programie z informacjami o wybranej placówce i zdjęciem
podopiecznych. Najkrótsze zobowiązanie trwa 1 rok kalendarzowy, licząc od daty pisma rozpoczynającego. Po tym czasie można je przedłużyć, dzwoniąc do SOM, wysyłając informację pocztą mailową lub tradycyjną. Nie trzeba ponownie wypełniać deklaracji, gdy kontynuuje się pomoc w tej samej placówce.

Korespondencja, paczki, informacje o podopiecznych

Ze względu na ilość obowiązków misjonarze nie odpowiadają na indywidualną korespondencję opiekunów. Powinni jednak przynajmniej raz w roku przesłać informacje o podopiecznych. Są one tłumaczone, redagowane w SOM (Salezjański Ośrodek Misyjny) i rozsyłane do poszczególnych osób. Opiekunowie mogą pisać do misjonarzy (w języku urzędowym kraju, w którym mieści się placówka) za pośrednictwem SOM. Korespondencja ta jest rozsyłana co 2 miesiące. Misje oczekują od nas wsparcia finansowego. SOM nie pośredniczy w wysyłaniu paczek. Jak mówią misjonarze - przy ich odbiorze narzucane są dodatkowe opłaty celne za poszczególne towary lub za przechowywanie przesyłek na pocztach docelowych. Często przewyższają one wartość paczek. Czasem paczki giną, docierają z opóźnieniem i wybrakowane. A w miastach, nawet najuboższych państw świata, można kupić wszystko, co jest potrzebne podopiecznym. Prowadzimy tylko adopcję grupową. Nie ma możliwości wspierania pojedynczych dzieci – deklaracji dotyczących indywidualnej adopcji nie realizujemy.

Renata Piotrowska i Izabela Paszke
Koordynatorki programu
Adopcji na odległość


Źródło: Dwumiesięcznik "Misje Salezjańskie", nr 2/2012 (147), marzec-kwiecień 2012

Odpowiedzi wysyłajcie na nasz adres e-mail misyjna.lodz@gmail.com. Czekamy do następnej soboty włącznie (tj. 31 marca). Powodzenia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz