Dziś, 6 lutego, obchodzimy wspomnienie obowiązkowe świętych męczenników Pawła Miki i jego towarzyszy. Ich historia ukazuje początki rozwoju chrześcijaństwa na terenach Japonii u progu XVI wieku. Choć w rejonach Azji wschodniej panuje całkiem odmienna od Europy i Bliskiego Wschodu kultura i religia, to jednak znaleźli się ludzie, którzy nie wstydzili się przyznać do wiary w Chrystusa, płacąc za to najwyższą cenę.
Na początku XVI wieku chrześcijaństwo w Japonii rozwijało się bardzo dynamicznie. Pierwszym misjonarzem w tym kraju był św. Franciszek Ksawery w latach 1549-1551. Niestety, pięknie zapowiadające się dzieło zostało prędko zatrzymane przez fanatyzm władców. Wybuchło nagłe, bardzo krwawe prześladowanie. Na te właśnie czasy przypada bohaterska śmierć św. Pawła Miki i jego 25 Towarzyszy. Wśród tych męczenników było 3 jezuitów, 6 franciszkanów i 17 tercjarzy franciszkańskich.
Paweł Miki urodził się koło Kioto w zamożnej rodzinie w roku 1565. Miał zaledwie 5 lat, kiedy otrzymał chrzest - w Japonii w XVI w. zdarzało się to niezwykle rzadko. Kształcił się u jezuitów, do których w wieku 22 lat wstąpił. Będąc klerykiem pomagał misjonarzom jako katechista. Po nowicjacie i studiach przemierzył niemal całą Japonię, głosząc naukę Chrystusa. Kiedy miał już otrzymać święcenia kapłańskie, w 1597 r. wybuchło prześladowanie. Aresztowano go i poddano torturom, aby wyrzekł się wiary...
Czytaj więcej...
Źródło: brewiarz.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz