17 stycznia obchodzimy XV Dzień Judaizmu. Warto zastanowić się, jakie są cechy wspólne wiary chrześcijańskiej i judaistycznej. Chrześcijaństwo zrodziło się z judaizmu i pozostaje w nim mocno zakorzenione. Jan Paweł II w przemówieniu wygłoszonym w rzymskiej synagodze 13 kwietnia 1986 roku nazwał Żydów naszymi "starszymi braćmi w wierze". Z tego też powodu uznał, że relacje z judaizmem są dla chrześcijaństwa sprawą wewnętrzną, a nie międzyreligijną. "Religia żydowska nie jest dla naszej religii rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym"- mówił Papież.
Najważniejszymi wspólnymi obu religiom cechami są: inicjatywa zawsze należąca do Boga, który pragnie nawiązać bliską, duchową relację z człowiekiem. Oprócz tego, naszą wspólną cechą jest jedność ciała i ducha. W przeciwieństwie do pozostałych religii i filozofii, w chrześcijaństwie i judaizmie podkreśla się godność ludzkiego ciała, co swoje szczególne odzwierciedlenie znalazło we Wcieleniu i zmartwychwstaniu Chrystusa.
Różnice między chrześcijaństwem i judaizmem polegają między innymi na różnym rozumieniu określenia "słowo". W kulturze bliskiego Wschodu wiązało się ono zawsze z jakimś konkretnym wydarzeniem autorstwa samego Boga. Pismo Święte (Stary Testament) miało dla Żydów zawsze ogromne znaczenie, a wypełnianie "Prawa Mojżeszowego" zadaniem najważniejszym. Chrześcijanie starają się poprzez Słowo odczytywać wolę Boga, który mówi do człowieka w Starym i Nowym Testamencie.
W obu religiach ważna jest pamięć. W judaizmie istotne znaczenie ma pamięć o Bożych interwencjach i działaniu w historii Izraela. U chrześcijan podobnie, jednak jest ona odnawiana w Eucharystii, gdy śmierć Jezusa Chrystusa codziennie jest uobecniana i przypominana ("To czyńcie na moją pamiątkę"). Powinniśmy jednak wiedzieć, że w obu religiach największym darem jest miłość Boga do człowieka, którą Stwórca nieustannie nam objawia.
Więcej przeczytasz na Deon.pl w artykule "Co łączy chrześcijan i Żydów"?
Źródło: Deon.pl / własne
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz